Edukacyjne zabawki dla każdego dziecka

Jak wybierać zabawki dla małego dziecka? Czy są produkty, których powinniśmy unikać? Przede wszystkim upewnijmy się, że zabawka, jaką wybraliśmy, jest faktycznie dostosowana do wieku dziecka. Poza tym dobrze jest sprawdzić, czy ta nie posiada żadnych luźnych lub drobnych elementów, które mogłyby się okazać niebezpieczne dla malucha (ryzyko zadławienia). Jednocześnie nie mniej istotna jest sama atrakcyjność produktu. W skrócie, zabawki dla dzieci powinny być nie tylko bezpieczne, ale i atrakcyjne.

Główne funkcje zabawki

Im szerzej możemy wykorzystać daną zabawkę, tym lepiej. Obecnie wielu producentów stawia na edukacyjne produkty z wieloma funkcjami. Dzięki temu dziecko zajęte jest zabawką przez dłuższy czas, a w trakcie jej wykorzystywania nie tylko dobrze się bawi, ale jednocześnie uczy. Wybierając przedmiot dla naszego malucha, nie zapomnijmy o tym, aby ten dostosowany był do jego głównych zainteresowań. Oczywiście, jeśli chcemy zainteresować nasze dziecko nowym zagadnieniem, jak najbardziej możemy spróbować to zrobić za pomocą zabawki. Pamiętajmy jednak o tym, żeby ta nie odbiegała za mocno od tego, co lubi.

Kolor, tekstura i kształt

Na co jeszcze warto popatrzeć? Ważne na pewno okażą się kolory, jakie zabawka prezentuje, ale i sam kształt. Mniejszym dzieciom polecane są przede wszystkim zabawki o prostych i nieskomplikowanych kształtach. Takie bryły pozwolą im na szybsze zrozumienie tego, w jaki sposób dana zabawka funkcjonuje. Ostatni podstawowy element, na który dobrze jest rzucić okiem w trakcie zakupów to trwałość produktu.

Na co zwrócić szczególną uwagę podczas wyboru zabawki dla dziecka:

– na jej przeznaczenie i sugerowany wiek dziecka

– na potencjalne drobne elementy, którymi dziecko może się zadławić,

– na zagrożenie, jakie stanowić może dla bawiącego się nią,

– na wytrzymałość oraz trwałość,

– na atrakcyjną formę (kolor, kształt, forma),

– na to, czy zbieżna jest z zainteresowaniami dziecka,

– na podstawowe funkcje zabawki.